A pályázat program általános bemutatása
A Heuréka Alap célja ösztönözni az udvarhelyszéki V–XII. osztályos diákok tudomány, technológia és a művészetek iránti szenvedélyét.
A támogatási program ösztönözni kívánja a STEAM (Science, Technology, Engineering, Art, Math) szakterületek vonzóbb oktatását. A STEAM egy interdiszciplináris és alkalmazott megközelítés, amely gyakorlati és problémamegoldó tudás elsajátításával párosul. Azáltal, hogy befektetünk a STEAM oktatásába, a társadalom fejlődésébe fektetünk be, melyben kiemelt szerepe van a technológiának, az innovációnak és a művészeteknek. Az ezen szakterületekhez kapcsolódó tudásunk határozza meg, hogy tudunk-e új és hatékonyabb termékeket kifejleszteni, hogy jobban tudjunk gyógyítani, hogy tisztább és hatékonyabb energiát használjunk, hogy környezetet védjünk stb.
Olyan projekteket, kezdeményezéseket szeretnénk támogatni, amelyek keretében a diákok maguk próbálhatnak ki újszerű, interdiszciplináris, kreatív ötleteket. E projektek révén fedezzék fel a természet csodáit, értsék meg, hogy mit jelentettek az emberiség nagy felfedezései, csodálják meg a művészet sokszínűségét, fedezzék fel, hogy mit hozhat számunkra a modern technológia, tudjanak szenvedéllyel foglalkozni az egzakt tudományokkal, ezáltal nevelve akár korunk új felfedezőit. Fontos, hogy a projektek ne információkat adjanak át, hanem sokkal inkább képességeket fejlesszenek.
Matematika, fizika, kémia, biológia, földrajz, informatika, festészet, rajz, divat/design, zene stb. tematikájú projekteket támogatunk, melyeknek vezetője lehet tanár, mérnök, művész, vagy a téma megszállottja egyaránt. Ugyanakkor ösztönözzük olyan személyek aktív és közvetlen részvételét is a projektekben, akiknek van tapasztalatuk ezen szakterületeken.
A pályázatok értékelését egy független, a célzott szakterületekben jártas elbíráló bizottság végzi előre meghatározott szempontok alapján.
A HEURÉKA Alap pénzügyi értéke
A támogatási alapot egyrészt a helyi vállalkozók támogatásai, másrészt a Román-Amerikai Alapívány duplázó támogatása hozta létre. A támogatási alap összértéke 101.100 lej.
Egy támogatott projekt maximum 10.000 lej értékű támogatásban részesülhet.
Önrészt nem kötelező biztosítani.
Kinek szól ez a program?
Elsősorban az udvarhelyszéki iskolákban tanuló V-XII. osztályos tanulóknak, a velük dolgozó, tevékenységeiket szakmailag vezető tudományágak megszállottjainak.
Pályázók köre:
Ahhoz, hogy pályázatot adjon le valaki, csapatban kell dolgoznia, abban a csapatban, amely kitalálja a projektötletet és ők maguk valósítják is meg.
Kiemelten ajánljuk, hogy vegyes csoportokat alakítsanak, amelyben vannak: felnőttek, akik tapasztalattal rendelkeznek az adott szakterületek valamelyikén, illetve diákok is. Ugyanígy ösztönözzük, hogy kapcsoljanak be a projektbe idősebb embereket, továbbá működjenek együtt városi és vidéki civil szervezetek, intézmények, magánszemélyek.
Milyen típusú projekteket támogatunk?
A támogatott projektek egyik kiemelt célja a STEAM szakterületek oktatásának vonzóvá tétele az udvarhelyszéki V–XII. osztályos diákok körében.
Ezzel együtt a támogatott projektek lehetőség szerint legyenek:
Azok a pályázatok kapnak támogatást, amelyek beilleszkednek a következő mérhető paraméterekbe:
Támogatható tevékenységekre példák:
A pályázat elkészítésekor vegyék figyelembe, hogy az eszközök, felszerelések, technológia megvásárlása a diákok bevonását kell szolgálja és nem önmagában álló cél. Fontos, hogy a pályázatok diákorientáltak legyenek. A megvásárolt eszközök pedig a projekt után is közösségi használatban kell maradjanak.
A Heuréka Alap keretében eddig támogatott projektek megtekinthetők itt.
Más városok Heuréka (Științescu) programja keretében támogatott projektek itt tekinthetők meg.
Nem támogatunk olyan projekteket, amelyek:
Nem elszámolható költségek:
Támogatási feltételek, kifizetési módok
Minden pályázatnak kötelezően tartalmaznia kell a projekt tevékenységeit és az elért eredményeket kommunikáló, népszerűsítő tevékenységeket. Minden kommunikációban megemlítésre kerül a támogatási program neve, a támogatók és a Közösségi Alapítvány neve.
A projektek 2023. november 13. és 2024. április 26. közötti időszakban kell megvalósuljanak.
A támogatott pályázatokat a támogató által kidolgozott elszámolási útmutató és űrlapok segítségével kell elszámolni. A pályázatok megvalósítása monitorizálva lesz, értve ez alatt a helyszíni látogatásokat is.
Egy pályázat adminisztratív költségei nem haladhatják meg az igényelt támogatás 15%-át.
Eszközök és felszerelések beszerzése, továbbá szolgáltatások igénybevétele esetén amennyiben ezek egységértéke meghaladja a 2.000 lejt, a pályázónak legalább 2 árajánlatot kell mellékelnie a pályázathoz.
Ha a projekt más forrásokból is támogatásban részesül, a pályázónak részletes információkkal kell szolgálnia arra vonatkozóan, hogy melyek a jelen támogatásból fedezett költségek, és melyek a más forrásokból fedezett költségek, megelőzve ezáltal a dupla támogatást.
A támogatás két részletben kerül majd kifizetésre a következőképpen:
Pályázás módja
Pályázni kizárólag a támogató által kidolgozott pályázati űrlapok kitöltésével lehet. A pályázati dokumentációnak tartalmaznia kell:
A pályázati űrlap, illetve a költségvetési űrlap letölthető innen és innen.
Csak elektronikusan kitöltött és e-mailen elküldött pályázatokat fogadunk!
A pályázatot a rozi@szka.ro e-mailcímre kell beküldeni 2023. november 6., 16:00 óráig.
Pályázatok értékelése
A pályázatok értékelése két lépcsőben valósul meg: a Közösségi Alapítvány formailag értékeli a beérkezett pályázatokat, ezt követően kerül sor a pályázatok szakmai értékelésére, melyet egy független elbíráló bizottság előre kidolgozott szempontrendszer szerint végez el. Az elbíráló bizottság tagjai vállalkozások képviselői és szakemberek.
A nyertes pályázatok listáját legkésőbb november 13-án hozzuk nyilvánosságra.
A pályázatok értékelésével kapcsolatban nem fogadunk el fellebbezéseket.
Kapcsolattartó személy:
Csáki Rozália, programvezető
M: 0741-655-773
E-mail: rozi@szka.ro
Stratégiai partnerek
Kiemelt támogató